CUKUROVA ZİRAAT ENDÜSTRİ VE TİC. A.Ş.

İsim SoyisimSERKAN KARATAŞ
GöreviGenel Müdür
Telefon+90 216 625 15 00
Faks+90 216 451 22 30
Web Sitesihttp://www.cukurovaziraat.com.tr
AdresE5 Yan Yol Üzeri, Orta Mah. Kanuni Sok. No:1 Soğanlık Kartal / İSTANBUL

 

1962 yılında John Deere tarım makinaları ve ekipmanları distribütörlüğü yapmak üzere kurulan Çukurova Ziraat  gerek ithal gerekse grup şirketlerinden Çukurova Makina’da lisanslı üretimi yapılan John Deere ürünlerinin lider bir distribütörü olmuştur. 1990 yılında hızla büyümeye başlayan İnşaat Sektörüne hizmet amacıyla ürün gamını tarım makinalarından iş ve endüstriyel makinalara çevirip dünyaca ünlü markaların distribütörlüğünü alarak bu sektördeki yatırımlarını arttırmıştır.

1991 yılında Japon SUMITOMO Ekskavatörleri, 1992 yılında Japon Kato Vinç, 1993 yılında Kore Yoongsan Hidrolik Kırıcıları\\’nın distribütörlüğü, yine aynı yıl Kubota Mini Ekskavatörleri, Dema Kırıcı markalarının da Türkiye distribütörlüğünü alan Çukurova Ziraat, 1996 yılında Amerikan CASE İş Makinaları\\’nın distribütörlüğünü alarak İş Makinaları alanındaki yerini sağlamlaştırmıştır. Yanı sıra taşıma ve istifleme ekipmanları alanında 2011 yılında Amerika merkezli HYSTER ve ayrıca yine liman ekipmanları alanında dünyada en çok bilenen ve ürünlerin jenerik adı haline gelen MAFI Liman –Terminal ve RoRo çekicileri Çukurova Ziraat markalar zincirindeki yerini almıştır.

Son yıllarda maden sektöründeki gelişmelere paralel olarak daha büyük maden alanlarının açılması ve büyük ekipmanlara ihtiyaç duyulmasını gören Çukurova Ziraat, bu alanda isim yapmış İtalya merkezli ASTRA Ağır Hizmet tipi Kaya Kamyonlarını da bünyesine katarak iş ve inşaat makineleri sektöründe tam çözüm sunan sayılı firmalar arasına girmiştir.

Stratejik olarak 2014 yılında Çukurova Ziraat yine grup şirketlerinin Tarsus ve İzmir fabrikalarında “ÇUKUROVA” markası ve tamamını kendi lisansı ile ürettiği “İş Makinaları, Forklift, Jeneratör” gibi ana makinaları ve buna ek Mersin fabrikasında ürettiği “Yürüyüş Takımları, Kazıcı/Delici Uç, Bıçaklar” gibi makina yedek parçaların distribütörlüğünü üstlenerek ithal markalar ile kazandığı değerli deneyimlerini yerli üretime katmayı hedeflemiştir. Bir dünya markası olma yolunda ilerleyen “ÇUKUROVA” yerli üretimi ile sektöründe Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahiptir. Uluslararası Satış Ağı ile Dünyanın her bölgesinde 50’den fazla ülkede önemli satış rakamlarına ulaşmış hem yerel hem de küresel piyasalarda sektörün en önemli markaları arasına girmeyi başarmıştır. Yine Mersin fabrikasında üretilen döküm ve dövme parçaları, fren sistemleri ile iş makinaları ve otomotiv sektörünün, Liebherr, CNH, ZF, Volvo, Atlas Copco, Mercedes, Daimler, Renault,  gibi önde gelen markalarının en önemli tedarikçilerindendir.  Ayrıca birçok ülkeye yapılan know-how ihracı ve teknoloji transferi ile ülkemiz mühendisliğindeki değeri uluslararası pazarlara katmayı başarmıştır.

Mevcut ürünleri arasında Çukurova Makina Tarsus fabrikasında üretimi yapılan “ÇUKUROVA marka Ekskavatörler, Yükleyiciler, Kazıcı Yükleyiciler ve Forkliftlerin”yanı sıra “ASTRA ağır hizmet tipi kaya kamyonlarının”, ana makine markalarının yedek parça satışları ve servis hizmetlerine ek “Baldwin filtreleri, Isuzu motorları, BYG tırnakları” gibi dünya markalarının ve yine grup şirketlerinden Çukurova İnşaat Makinaları’nın üretmekte olduğu “Çukurova yürüyüş takımlarının” distribütörlüğü ile müşterilerine ana makina, yedek parça ve servis ihtiyaçlarında “Güvenilir İş Ortağı ” olmuştur

Firma Ürün Gamı: 

 • SANY (Ekskavatör, Liman Ekipmanları, Mini Ekskavatör)
 • ÇUKUROVA (Kazıcı Yükleyici, Lastikli Yükleyici, Paletli Eskavatör, Ataşmanlar)
 • CLİFT (Forklift)
 • CESAB (Forklift)

Firmanın Bağlı Bulunduğu Komiteler :

 • Mini, Kompakt Makine Ve Ekipmanları Sektör Komitesi  
 • Komponent ve Yedek Parça Sektör Komitesi
 • Kiralama Sektör Komitesi     
 • İmalat Ve Kamu İlişkileri Sektör Komitesi  
 • Kongre ve PR Komitesi
 • Mevzuat ve Teknik Komitesi    
 • Eğitim Komitesi  
 • DMO Komitesi