Başkandan Mesaj

İş ve inşaat makinaları sektöründe, diğer sektörlerdeki gibi kendi kimliğini ortaya koyacak, ileriye dönük projeksiyon oluşturacak, kamu kurumlarıyla sektör arasında köprü işlevi görecek, sorun ve ihtiyaçları tespit edip çözümler üretecek, eğitim faaliyetleri düzenleyecek, standartların ve mevzuatın oluşturulması ve revize edilme süreçlerine katkı sağlayacak, sektörün dış ülkelerle olan iş birliğini organize edecek, uygulama ve etik kuralları oluşturacak bir organizasyona duyulan ihtiyaç ile 2002 yılında kurulan İMDER; sektörümüzde örneği olmayan bir çatı kuruluş olarak örgütlenmiştir.

İMDER tüm bu hususlara göstermiş olduğu özen ve katkıya 20 yıldır kesintisiz devam etmektedir.

25 Şubat 2022 tarihinde bayrağını devraldığım İMDER yönetiminde; bir önceki dönemlerde de olduğu gibi rehber olarak kurumsallaşma, katılım, demokratiklik, şeffaflık gibi konuları esas almaya devam edeceğiz, pusulamızın her zaman doğru yönü gösterdiğine emin olacağız.

Dünya hızla değişiyor. İMDER olarak bu değişime ayak uydurmanın ötesinde öncü olmak istiyoruz. Bu değişimin zeminini İMDER’in önceliklerini ve iç işleyişini sürekli gözden geçirdiğimiz bir çerçevede oluşturmayı temel ilkelerimizden biri olarak görüyoruz.

İş ve inşaat makinaları sektörü olarak sürdürülebilir olmak, değişen zamana ayak uydurup gelişerek, organik bir biçimde büyümek temel hedeflerimiz arasında. Çünkü biliyoruz ki kendimizi geliştirme ve inovatif bir yönetim anlayışını ortaya koyma zorunluluğumuz var.

Saymış olduğumuz tüm bu esasları benimseyen ve bizlerle birlikte bu ufku paylaşan ulusal ve uluslararası, resmi ya da özel tüm yapıları, kurum, kuruluş ve kişileri, üye firmalarımızı temel paydaşımız olarak görmekteyiz.

Biliyoruz ki Türkiye’nin dünya çapında rekabet edebildiği sektörleri arasında yer alan iş ve inşaat makinaları sektörü; 65 Milyar TL’lik ticaret hacmi, 40 Milyar TL’lik ihracat kapasitesi, yaklaşık 150 bin çalışanı ve makina kullanan operatörler de dahil edildiğinde yaklaşık 250 bin kişiye sağladığı istihdam olanağı ile ülkemiz için stratejik öneme sahip bir sektör konumundadır.

Birliğimiz bünyesine üye olan firmalarımız, sektörümüzü ve çok sayıda iş insanını temsil etmektedir. Faaliyetleriyle ve başarılarıyla sektörümüzde ses getiren üye firmalarımız, İMDER’e güç vermekte ve ülkemize olan katkımızı artırmaktadır. Derneğimiz hem kurum olarak hem de üye firmalarının çalışmaları sayesinde, Türkiye’nin gerçekleştirdiği atılımların ve dünya standartları seviyesindeki başarılarının mimarlarından birisidir. Sektörümüzün başarısı ülkemizin başarısı sayılmaktadır. Bununla gurur duyuyorum, hep beraber gurur duymalıyız. 

İnanıyorum ki Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarım ve ben önümüzdeki 2 yıl boyunca görevimizi birlik ve beraberlik içerisinde, büyük bir onur ve heyecanla yerine getirmeye çalışacağız. İş ve inşaat makinaları sektörünün bayrağını birlikte daha da ileriye taşıyacağız.

 

Nadir AKGÜN
Yönetim Kurulu Başkanı

İMDER Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği